Mire alkalmas?
A táblázat az 5+2 napos munkarendben dolgozó havi- és óradíjas munkavállalók munkaidejével (délelőttös,délutános,éjszakás) kapcsolatos adatainak nyilvántartására alkalmas. „Öröknaptár” jellegű, mert az „Év” és „Hónap” beállítása után a táblázat automatikusan hozzáigazodik az időszakhoz, mind tartalmilag (napok száma), mind formailag (rácsozás, színezés).
Egy "Jelenléti ív.xls"-ben 4 cég munkaidő jelentésének sémáját tudjuk elkészíteni, másolással végtelen számú céget kezelhetünk! Ha több cégnek is készítenénk jelenléti ívet, akkor érdemes több másolatot készíteni a "Jelenléti iv.xls"-ről, és az újban megadni a többi cég adatát. A későbbiekben már csak 3-4 kattintás és kész a bizonylat.
Ez a program is igényel paraméterezést a szokásos "p" (mint paraméterek) munkalapon. Itt tudjuk beállítani cégek adatait.
Adott időszak hossza (napok száma) alapján, az 5+2 napos munkarend szerinti pihenőnapok (szombat, vasárnap) automatikusan átszíneződnek. A fizetett ünnepnapok számát, valamint a munkanap áthelyezések jelölését a hatályos rendelkezések alapján saját magunknak kell elvégezni (a korrekciós oszlopban). Ebben segítségünkre van a könyvelők körében ismert „TB Naptár”[1]. Az OEP honlapján[2] találjuk mindig az aktuálisat.
A naptári napok előtti korrekciós oszlopba a munkanapáthelyezés miatti munkaszüneti ("sz" betűt írunk) és munkanapokat ("m" betűt írunk) "korrigálhatjuk". Látható a korrekciós oszlop után egy segéd oszlop, itt segítség képen (nyomtatásban nem látszik) szerepel, hogy a hónap azon napja hányadik nap a héten. A képen Április 1-je a hét második napja, azaz Kedd. Elé írva az "sz" betűt a korr.oszlopba, rögtön munkaszüneti napként értelmezi és átszínezi a teljes sort, ebből lehet majd tudni, hogy ez a sor nem töltendő. Látszik, az is, hogy "m" betűre a hét 6. napja (szombat-pihenőnap) munkanappá változott. A korrekciós oszlop töltésével egyéni munkaidő jelentések is készíthetők: ha nem tudjuk előre, hogy az egyébként nem munkanapokon dolgozik-e majd valaki, akkor a hét végi napokat, ünnepnapokat, stb. előjelezhetjük "m" betűvel, így kitölthető marad. Ha végül mégsem dolgozott a dolgozó azon a napon, utólag kihúzzuk.
[1] TB Naptár: Társadalombiztosítási számfejtési naptár
[2] OEP: Országos Egészségbiztosítási Pénztár: www.oep.hu „TB Naptár”: \Szakmai kezdőlap\TB-naptár
Számfejtéshez összesítő
A jelenléti ív alján van egy összesítő sor, amibe oszloponként be tudjuk írni a ledolgozott órát/napot.
A fizetett ünnepnap automatikusan bekerül a távollétek táblázatba, a többit mi számítjuk ki, és írjuk be a megfelelő sorba többek között a Fizetett szabadság, táppénz, és betegszabadságot is - miután a munkaidőt leigazoló személytől átvettük a munkaidő jelentést. Összesítjük az órákat/napokat, távollétek, és elkészíthetjük a bérszámfejtést, és mint alapbizonylatot lefűzzük.
Miért van szükség Jelenléti ív vezetésére?
A munkavállalók védelme érdekében a Munka Törvénykönyve előírja a munkáltatónak, hogy nyilván kell tartania a munkaidőt[1], a rendelkezésre állás idejét, a pihenőidőt, ezek kiadását. A nyilvántartás pontos formáját a jogalkotó nem határozza meg, de[1] [5]-[6]: Hatályos - 1992. évi XXII törvény – a Munka Törvénykönyvéről 140/A.§
Használati útmutató
Akinek valamiért nem volt világos a használat, annak a táblázatban is készítettem útmutatót, mit kell kitölteni és mit nem, minek mi a jelölése. Csoportba van foglalva, elrejtve, a "plusz" jellel, vagy az "1"-es négyzetre kattintva nyitható-csukható az útmutató.
Remélem sokan hasznát veszik majd!
Utolsó kommentek